Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym po 26 roku życia?

W Polsce ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia obejmuje osoby, które się nadal uczą. W przypadku gdy osoba skończyła już 26 lat, musi skontaktować się z uczelnią, by zgłosić chęć kontynuowania nauki. Zgodnie z polskimi przepisami ubezpieczenie wygasa po 4 miesiącach od dnia zakończenia edukacji. Z czym się wiążę ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia? Czy ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia jest płatne? Na te odpowiedzi odpowiadamy w tym artykule. 

Ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia – kiedy wygasa?

Każde dziecko do 18 roku życia jest przypisane do ubezpieczenia zdrowotnego swoich rodziców. Osoby pełnoletnia, również mogą skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej. Z uwagi na to, że są członkami rodziny. Warunkiem jednak korzystania z takiego ubezpieczenia jest kontynuacja nauki do 26 roku życia. Po tym okresie zmieniają się warunki ubezpieczeniowe, ponieważ z założenia w takim okresie osoba już skończyć edukację i iść do pracy. Okazuje się, że w tej kwestii przepisy są bezlitosne, ponieważ ubezpieczenie po 26 roku automatycznie się nie przedłuża. 

W praktyce oznacza, że osoba, która ukończyła 26 lat, zostaje automatycznie wyrejestrowana z systemu. To rodzi konieczność pamiętania, że należy wznowić indywidualnie procedury ubezpieczeniowe. Jeśli dana osoba ucząca się chce mieć ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia, wtedy się musi zgłosić do uczelni. Uczelnia wystąpi o ponowne objęcie ubezpieczeniem studenta. 

Ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia – w czasie studiów

Student, który ma już 26 lat, musi sam dopilnować, aby mieć ubezpieczenie. Moc sprawczą ma uczelnia, która może potwierdzić kontynuowaną edukację i poprosić zakład ubezpieczeń o dodanie studenta do rejestru. Co ciekawe, ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia jest dostępne również dla studentów zaocznych. Nie ma co się zresztą dziwić, ponieważ studia zaoczne też są nauką. 

Pomoc w kwestii aktualizacji ubezpieczenia mają obowiązek nieść każde uczenie państwowe i prywatne. Jednym warunkiem włączenia studenta do ubezpieczenia jest wypisanie wniosku i przekazanie go do dziekanatu.

(0)